08 2009. október 19. - Irodalmi est Szepes Erikával
Irodalmi est Szepes Erikával a Várpalotai Magyar-Izraeli Baráti Társaság rendezésében a holokauszt 65. évfordulóján
Nagy Gyula Galéria
170 éves zsinagóga
Szepes Erika írónő, Singer Leó mártír rabbi unokája a Várpalotai Magyar-Izraeli Baráti Társaság felkérésére, október 19-én, a Zsinagógában (Nagy Gyula Galéria) tartotta meg előadását.
Az irodalmi est témája Kuczka Péter „Seregek Ura” című verses kötete volt.
Szepes Erika bevezetőjében elmondotta, hogy csak két magyar költőt foglalkoztatott a holokauszt témája, s egyikük sem volt zsidó. Egyikük Kuczka Péter, a magyar sci-fi irodalom atyja, a Galaktika folyóirat és a Kozmosz fantasztikus könyvek főszerkesztője, akiről csak néhány éve derült ki, hogy költőként meglepően jelentős művet hozott létre. Az 1999-ben elhunyt szerző halála előtt emléket állított a zsidóság 1935-1944 közötti megpróbáltatásainak.
Valóságos eposzi hévvel kezdődik a 111 részes versfüzér. Valamennyi darab háromszor három soros strófa, Dante Isteni színjátékának utánzó versalakzata, a 20. századi pokolra szállás eposzának méltó formai kerete. A költő legelőbb fohászával erőt gyűjt a feladat megoldásához, a rémségek kibeszéléséhez, hogy híven ábrázolhassa a zsidóság emlékekben őrzött, végtelen fájdalmát, föltoluló keserűségét, gyászát, sőt dühét. Végtelenül panaszos kiáltás a 111 vers: a megbélyegzettség, a megaláztatás, az embertelenség miatt; amiatt, hogy családok szakadtak szét, hogy emberek ezreit deportálták, gettóba zárták, munkaszolgálatra hurcolták, hittel vallott magyarságukban megalázták, szeretteiket meggyilkolták. Kuczka perbe száll az Úrral, amiért hagyta, hogy ez megtörténhessen. És mégis remél, sőt hinni kezd; a korábban megtagadott, kigúnyolt vagy semmibe vett Úrhoz fordul, hozzá fohászkodik, tőle várja a megváltást, a tengernyi szenvedés megállítását.
Az irodalmi est végén filmvetítésre került sor, melyben színművészek, köztük Hegedűs D. Géza tolmácsolásában hangzott el egy válogatás a műből.
|